آشنایی با فعالیت های دبستان قرآنی اندیشه صفا

بهترین دوران تربیت هر فرد دوران کودکی است . زمانی که هنوز شخصیت فرد شکل نگرفته است ، زمینه مناسبی برای پرورش هر بذری است .

کما اینکه رسول اکرم (ص) می فرمایند : ((العلم فی الصغر کالنقش فی الحجر)) یادگیری در کودکی مانند نقاشی و اثر گذاشتن بر روی سنگ است.

از این رو برآن شدیم تا برای پرورش استعداد های فرزندانمان برنامه ای بر مبنای طرح جامع آموزشی – تربیتی طراحی نماییم و از ظرفیت های مختلف برای اجرای این برنامه استفاده نماییم .


فعالیت های قرآنی

یکی از محور های اصلی این برنامه ها ، فعالیت های قرآنی است که در قالب 3 زنگ درسی عناوین زیر را دنبال می کند :

1 : علاقه مندی دانش آموزان به قرآن  2 ; روخوانی و روانخوانی قرآن  3 : مفاهیم و پیام های قرآنی  4 : حفظ قرآن

همچنین فعالیت های قرآنی یکی از محور های اصلی برنامه صبحگاه و زنگ ظهرانه مدرسه است .

کسب رتبه های برتر در مسابقات قرآنی آموزش و پرورش هر ساله یکی از افتخارات دبستان قرآنی اندیشه صفا است .

علاوه بر فعالیت های قرآنی که در ساعت اصلی مدرسه برگزار می شود ، در سال های اخیر مدرسه اقدام به تاسیس دارالقرآن اندیشه صفا نموده است که این مجموعه نیز بعد از ساعت مدرسه کلاس هایی با عناوین صوت و لحن ، مفاهیم ، تجوید و حفظ ترتیبی برگزار می نماید .


زنگ ظهرانه :

به جهت آشنایی هر چه بیشتر دانش آموزان با مفاهیم دینی خصوصا موضوع نماز یک ویژه برنامه در برنامه روزانه مدرسه تحت عنوان زنگ ظهرانه برای تمامی دانش آموزان در نظر گرفته شده است . در این زنگ دانش آموزان پایه سوم تا ششم در برنامه نماز جماعت مدرسه شرکت می کنند و به ضمیمه برنامه نماز ، هر روز یک برنامه شامل آموزش احکام ، مسابقات و سرود همگانی در قالبی پر نشاط و مهیج برای بچه ها برگزار می شود.

همچنین برای آشنایی هر چه بیشتر دانش آموزان پایه های اول و دوم با نماز و آمادگی حضور ایشان در برنامه نماز جماعت مدرسه در سال های بالاتر ، برنامه ای تحت عنوان بازی نماز در زنگ ظهرانه برگزار می شود .


کاوش و پژوهش :

رویکرد شناختی در سال های اخیر مورد توجه آموزش و پرورش کشور ما قرار گرفته است . به موجب تحقق این رویکرد و تقویت روحیه پژوهش در دانش آموزان، انجام آزمایش های علمی با محوریت کتاب های درسی مورد توجه معاونت آموزش مدرسه قرار گرفته و بر مبنای آن بسته های کاوش و پژوهش که شامل مواد و تجهیزات انجام این آزمایش ها است و در دبستان اندیشه صفا تولید شده ، در ابتدای سال تحصیلی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد . دانش آموزان با راهنمایی معلم خود این آزمایش ها را در مدرسه انجام می دهند .


کار و تولید :

به موجب آشنایی هرچه بیشتر دانش آموزان با مهارت های مختلف، آموزش این مهارت ها در قالب یک برنامه جامع در دستور کار برنامه های مدرسه قرار گرفته است. بر همین اساس بسته ای تحت عنوان بسته کار و تولید که شامل مواد و تجهیزات لازم جهت آموزش یک مهارت است در ابتدای هر ترم در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد و معلم مربوطه این فعالیت مهارتی را در زنگ مختص خود به بچه ها آموزش می دهد.


مدرسه مهارت:

دانش آموزان علاقمندی که قصد یادگیری مهارت های بیشتری را داشته باشند می توانند در کلاس های مدرسه مهارت که بعد از ساعت مدرسه برگزار می شود شرکت کنند.


مدرسه زبان:

مدرسه زبان های خارجی با محوریت زبان های عربی و انگلیسی و با رویکرد کاملاً اسلامی مدتی است فعالیت خود را شروع کرده است. این کلاس ها بعد از ساعت رسمی مدرسه و ویژه علاقمندان توسط اساتید مجرب و متعهد برگزار می شود.


ورزش :

فعالیت های ورزشی یکی از نیاز های مهم دانش آموزان خصوصا در سنین کودکی است. آموزش ژیمناستیک و آشنایی با ورزش های توپی سرفصل های اصلی فعالیت های ورزشی دانش آموزان دبستان اندیشه صفا است.


با هم بازی :

حیاط و زنگ تفریح مدرسه یک مکان و زمان مناسب برای تأمین نشاط دانش آموزان است. دانش آموزان اندیشه صفا در تمام زنگ های تفریح در قالب یک برنامه هماهنگ از ظرفیت های حیاط مثل زمین چمن، فوتبال دستی ، پینگ پنگ ، شوتبال و دیگر بازی های گروهی استفاده می کنند.


بسته های بازی :

معاونت تربیتی دبستان قرآنی اندیشه صفا در چند سال گذشته هر ساله پیش از ایام نوروز اقدام به تولید یک بسته بازی با رویکرد فرهنگی-تربیتی نموده است. این بازی ها که با هدف پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان با فعالیت های مفید طراحی شده تا به حال در 3 عنوان سرزمین عقل و جهل، بیست بازیا و قرآن بازی در اختیار دانش آموزان قرار گرفته است.


بهترین روز هفته :

محدودیت فضای مدرسه از یک جهت و ظرفیت های بالای آموزشی، تربیتی و تفریحی بیرون از مدرسه از جهت دیگر ما را بر آن داشت تا برنامه های اردویی را یکی از محورهای اصلی کار خود در برنامه های هفته قرار دهیم و روز پنجشنبه هر هفته را تبدیل به یک روز به یاد ماندنی برای کلیه دانش آموزان کنیم.

طرح بهترین روز هفته برنامه جامع اردویی در دوره دبستان در کل پنجشنبه های سال تحصیلی است که عناوین مختلفی از اردوها را با توجه به اقتضائات هر پایه در نظر گرفته است. عناوینی شامل اردوهای مذهبی، علمی، مهارتی، ورزشی و تفریحی که بعضاً مرتبط با مفاهیم کتب درسی نیز می باشد.